Viac článkov v slovenčine a češtine

Bitky v NHL: Áno alebo nie?

Bitky v NHL: Áno alebo nie?Sú pästné súboje naozaj nevyhnutnou súčasťou NHL?

Bývalý hráč Avs Scott Parker, ktorý patril medzi obávaných bitkárov NHL sa nezúčastnil súdneho procesu proti lige, ktorú niekoľko hráčov obvinilo zo zadržovania informácii o tom, ako sa dalo predísť častým zraneniam hlavy. „Vedel som, že v tom, čo robím sú riziká,“ povedal Parker, ktorý sa v 35 rokoch neustále potĺka so symptómami zranenia hlavy.

Po častých otrasoch mozgu a iných zdravotných problémoch, ktoré často viedli aj k horším udalostiam, ako napríklad smrť trojice bitkárov Boogard, RypienBelak a po už spomínanom súdnom procese sa teda vynára otázka, či bitky sú nevyhnutnou súčasťou NHL. Názory fanúšikov na pästné súboja sa líšia. Niektorí zastávajú názor, že v mužstvách by mal byť tzv. strážca hviezd, ktorý sa v prípade konfliktu postaví za väčšiu hviezdu tímu a súperovi stručne vysvetlí, na koho si môže vyskakovať. Násilné prejavy na ľade však nemusia súvisieť len s ochranou hviezdnych hráčov, ale aj so zmenou herného prejavu tímu. Je známym faktom, že mnohé bitky sú snahou prehrávajúceho a trápiaceho sa tímu zmeniť tzv. momentum hry a nakloniť misky váh na svoju stranu. Avšak nepochybne ďalšou výhodou a ďalším dôvodom na realizáciu pästných súbojov je atraktivita samotného pästného aktu. Pre kvantum fanúšikov znamená gesto zhodenia rukavíc a „prípravné“ točenie sa v kruhu so svojim sokom predzvesť adrenalínového duelu, v ktorom hráč súperovho tímu môže dostať to, čo si podľa fanúšika zaslúži v prvom rade.

Bohužiaľ, narastajúci počet zranení hlavy prinútil ligu vážne zamyslieť sa nad zrušením bitiek v NHL. Scott Parker však patrí medzi tých, ktorí by bitky videli radi aj naďalej, no nepopiera, že jeho bývalý kouč Bob Hartley ho doslova šikanoval a vyhrážal sa mu vyškrtnutím zo zostavy v prípade, že svoje telo prestane obetovať. „Čo som mal robiť ako nováčik? Poslať ho do ...?“ vyjadril sa Parker.

Parker, ktorý odhaduje, že utrpel zhruba 20-25 otrasov mozgu tvrdí, že niekoľkokrát bol kvôli svojmu zdravotnému stavu nútený si od trénera Hartleyho vyžiadať voľno, alebo aspoň zápas bez toho, aby sa musel pobiť. „Nadával mi a neustále mi hovoril, že mojou ďalšou zastávkou bude Hershey (bývalá farma Avs). Voči tomu chlapovi neprechovávam žiadny rešpekt.“ Súčasný kouč Flames sa k Parkerkovým poznámkam odmietol vyjadriť.

NHL je však jeden veľký biznis a zákaz bitiek by mohol spôsobiť stratu záujmu fanúšikov. Navyše, vo väčšine prípadov fanúšikovia bitky milujú a hráči veria, že sú nevyhnutné. V dotazníku na sociálnej sieti odpovedalo prvých 50 respondentov na otázku, či by mali byť pästné súboje zakázané, „nie“. Hráči NHL majú podobný názor. V roku 2011 sa v hlasovaní 98 % hráčskej asociácie zhodlo na tom, že bitky majú zostať na programe zápasov. „Hokej je jediným športom, kde sú bitky povolené a jednoducho to patrí k hre,“ povedal útočník Bryan Bickell. „Hráči to chcú, fanúšikovia to chcú, ľudia vo vedení tímov to chcú. Samozrejme, že budú prípady, keď sa hráči zrania. Ale to je súčasťou tejto hry.“

Možno sa však nakoniec dočkáme prirodzeného úpadku bitiek, keďže v posledných rokoch ich počet klesá. Zatiaľ čo v sezóne 2009/2010 ich bolo podľa údajov stránky hockeyfights 714, o dva roky neskôr už len 546 a v aktuálnej sezóne sme boli svedkami iba 469 „tancovačiek“. Čo sa týka Colorada samotného, celkovo sme v sezóne 2013/2014 mohli vidieť 30 bitiek, ktorých sa zúčastňoval predovšetkým Cody McLeod. Pre porovnanie, v ročníku 2009/2010 sa v drese lavín bojovalo až 60-krát. Ako sa napokon liga so zákazom a prípadnými sankciami rozhodne, ukáže až čas, no zatiaľ sa zdá, že tradičnému hokejovému násiliu ešte neodzvonilo.

Mali by bitky v NHL zostať povolené?
Áno.
Nie.
Áno, ale s prísnejšími trestami.

Andrej Foldi, Slovakia, andrej@eurolanche.com
25/05/2014 - 08:00