História NHL v Európe

Prítomnosť najlepšej hokejovej ligy sveta v Európe nie je výdobytkom prelomu 20. a 21. storočia. NHL sa na Starý kontinent pozrela po prvýkrát už pred desaťročiami. Išlo hlavne o priateľské, exhibičné a turnajové zápasy. Do oficiálnych ligových štatistík sa nič nepočítalo. Musel prísť až rok 1997, keď sa v Japonsku odohral prvý zápas základnej časti NHL mimo Severnú Ameriku. A ďalších 10 rokov prešlo, keď sa regulárne stretnutie NHL dostalo do Európy.
Prvé, neúspešné pokusy dostať NHL do Európy sa datujú do roku 1924. Odvtedy ich bolo niekoľko. V hre boli najčastejšie Montreal Canadiens, za súpera mali mať raz New York Rangers, inokedy klub z nižšej severoamerickej súťaže či Boston Bruins. V pláne bolo pár zápasov, ale niekedy až 15 duelov. Spomínali sa mestá ako Londýn, Paríž, Berlín, Miláno, Mníchov, Praha, Viedeň, Budapešť, Zurich a iné. Bratislavu by sme na zozname asi nenašli. Dohody sa rúcali, často pre zlé stavy európskych hokejových štadiónov, či pre celú logistiku. Raz to však muselo prísť.
Priekopnícka cesta za oceán
V apríli a máji 1938 sa Detroit Red Wings a Montreal Canadiens stali prvými klubmi NHL, ktoré sa pozreli do Európy. V tom čase bola NHL pre Europánov nedobytným mesiacom. Muselo prejsť ešte veľa rokov, keď sa rodený Európan, ktorý vyrastal vo svojej domovine, presadil v prestížnej lige. Preto bol tento historický zájazd NHL pre miestnych fanúšikov obrovským zážitkom. Lístky sa predávali v neskutočných počtoch, aspoň na tú dobu. Všetky zápasy boli vypredané. Na druhej strane treba dodať, že II. svetová vojna bola predo dvermi. Je zázrak, že sa NHL v tomto kontexte a napätej atmosfére na celý projekt dala.
Detroit a Montreal otvorili sériu deviatich zápasov v mestách Earls Court a Brighton v Anglicku. Nasledoval trojzápas v Paríži a posledné štyri duely v rovnakých anglických mestách, dva a dva. Canadiens vyhrali sériu bilanciou 5-3-1.
Pri organizácii historickej výpravy sa špekulovalo aj o pridaní ďalších miest či zápasov proti amatérskym klubom, no nič z toho sa napokon nestalo. Zaujímavosťou je bezpochyby spôsob dopravy oboch klubov – do Európy cestovali loďou RMS Ausonia, a to 10 dní. Rovnako išli aj cestou naspäť.
Parížsky zápas bol vôbec historicky prvým profesionálnym duelom ľadového hokeja v histórii celej krajiny. Počas samotných stretnutí nastali situácie, keď samotní tréneri klubov vysvetľovali prítomným divákom cez mikrofón pravidlá NHL. Fanúšikovia síce bitky videli, ale vraj boli nespokojní, že sa nehralo tvrdšie, ako mali svoje očakávania. Celkový dojem bol výborný.
NHL sa do Európy vrátila takmer o 15 rokov neskôr, v roku 1953. V hre bol opäť Montreal, súperom malo byť Chicago Blackhawks. Hráči druhého tímu cestu do viacerých európskych krajín odmietli, a tak z toho nič nebolo.
Rok 1959 priniesol druhý exhibičný turnaj. Tentoraz nechýbali zvučné mená, na ktoré si pamätáme dodnes. Jedným z nich bol Bobby Hull. Boston Bruins a New York Rangers odohrali neskutočných 23 zápasov od konca apríla do konca mája. Rangers vyhrali sériu bilanciou 11-9-3. Hralo sa v Londýne (2), Ženeve (2), Paríži (2), Antverpách (3), Zürichu (2), Dortmunde (2), Essene (2), Krefelde (2), Berlíne (3) a vo Viedni (3). Dopravu už zabezpečovali lietadlá. Ak by nebolo Železnej opony, do Viedne by sa určite nahrnulo množstvo československých fanúšikov.
Opatrný návrat
Muselo prejsť ďalších 21 rokov, než sa Európa dočkala NHL. V rokoch 1980 a 1981 sa uskutočnili dva exhibičné turnaje. V prvom prípade sa do Štokholmu pozreli Minnesota North Stars a Washington Capitals. Kluby NHL sa stretli proti sebe iba raz, keď Caps vyhrali 4:3 gólom z druhého predĺženia. Oba tímy odohrali ešte po dva zápasy proti Djurgardenu a AIK Štokholm – všetky zápasy vyhrali.
Druhý turnaj sa odohral v septembri 1981, presne rok po predošlom ročníku. New York Rangers a Washignton Capitals odohrali spolu deväť zápasov vo Fínsku a Švédsku. Za súperov mali HIFK Helsinki, Oulun Karpat, Frolundu Goteborg a Djurgarden. Tímy NHL si udržali bilanciu 6-4-0.
Fanúšikovia Calgary Flames v Európe museli byť v roku 1989 celí bez seba. Nielenže ich tím vyhral Stanley Cup, no naplánoval si aj sériu zápasov v ich domovine. Calgary cestovalo za oceán s Washingtonom Capitals. Spoločne odohrali 12 zápasov proti švédským tímom Farjestad a Brynas a proti sovietskym klubom CSKA Moskva, Dynamo Moksva, Dinamo Riga, Khimik Voskresensk, Krídla Sovietov, SKAL Leningrad, Sokol Kiev a Spartak Moskva. Flames sa dokonca stretli dvakrát s československým výberom. Kluby NHL vyhrali sériu 7-5-0. Čechoslováci oba duely vyhrali.
Prelomové 90. roky
Zmeny v Európe začali signalizovať, že sa mnohé krajiny postupne otvárali západnému svetu. Vďaka tomu boli 90. roky 20. storočia prelomové a postupne konečne priviedli do základne hrdých hokejových fanúšikov riadne zápasy NHL.
Už v roku 1990 pricestovali St. Louis Blues a Edmonton Oilers na tri zápasy do nemeckého Düsseldorfu, kde odohrali obe organizácie proti sebe jeden zápas (Blues vyhrali 10:1) a s miestnym klubom sa streli každý raz. Edmonton dokonca odcestoval do rakúskeho Grazu, kde deklasoval lokálny tím 12:3. Zástupcovia NHL boli proti Európe stopercentní.
V rovnakom mesiaci prebiehal v Európe ďalší turnaj za účasti Minnesoty North Stars a Montrealu. Prvý zápas odohral Montreal v Štokholme. Ďalších osem si kluby už rozdelili medzi sebou. Vôbec po prvýkrát v histórii cestovali na územie rozpadajúceho sa Sovietskeho zväzu. Proti sebe si sily nezmerali, previedli sa v samostatných zápasoch v Leningrade, Moskve, Rige, vo Voskresensku, a aj v Kyjeve. Európske kluby vyhrali sériu 5-4-0.
V rokoch 1992-1994 prišla NHL do Európy trikrát. Najprv dva zápasy proti sebe odohrali Chicago a Montreal. Každý vyhral v Londýne raz. O rok na rovnakom mieste zdolali Rangers dvakrát Toronto. O ďalší rok sa hral dvojzápas v Helsinkách a mal aj samostatný názov 1994 NHL International Challenge. To už ale prišiel iba jeden zámorský tím – Winnipeg Jets, čo ale fanúšikov Teemu Selänneho muselo dostať do kolien. V oboch prípadoch si poradil s miestnymi klubmi Tapparou Tampere a HIFK Helsinki.
Po štyroch rokoch sa v roku 1998 NHL vrátila do Európy. Tampa Bay Lightning a Buffalo Sabres najprv porazili rakúske tímy v Klagenfurte a napokon si zmerali sily v Innsbrucku, kde vyhralo Buffalo.
Prvý pravidelný turnaj
Začiatok nového tisícročia a storočia sa niesol v znamení veľkých svetových zmien. Každý chcel ísť s dobou, planéta Zem sa čoraz viac zmenšovala, nepriateľstvo medzi východom a západom vymizlo. NHL sa možno aj preto odhodlala zaviesť pravidelný turnaj prípravných zápasov svojich tímov v Európe, ktoré by sa stali súčasťou celého tréningového kempu. Podujatie dostalo názov NHL Challenge a zúčastnilo sa ho aj naše Colorado Avalanche.
V premiérovom vydaní odohral Vancouver Canucks v roku 2000 dva víťazné zápasy v Štokholme proti MODO a Djurgardenu. O rok neskôr sa do hlavného švédskeho mesta dostal čerstvý víťaz Stanley Cupu, Colorado Avalanche. V pláne boli až štyri zápasy – dva v Štokholme a jeden v Helsinkách. Pre teroristické útoky, ktoré sa stali 11. septembra, teda iba deň po začiatku kempu, sa zrušili tri zápasy. Avalanche nakoniec odohrali jeden proti Brynasu, s ktorým si poradili 5:3. O priebehu celého podujatia sme napísali rozsiahly článok na špecializovanom webe GlobalSeries.Eurolanche.com.
NHL Challenge pokračovalo o dva roky neskôr, v roku 2003, keď Toronto odohralo tri víťazné zápasy proti Jokeritu v Helsinkách a v Štokholme proti Djurgardenu a Farjestadu. Turnaj zavŕšil svoju existenciu o celých sedem rokov neskôr, keď sa Boston stretol s výberom britskej ligy v Severnom Írsku v roku 2010.
NHL Premiere
Rok 2007 sa navždy zapíše do histórie európskeho fanúšikovstva. Vzniklo podujatie NHL Premiere, ktoré sa na ďalšie štyri roky stalo nedomysliteľnou súčasťou začiatku základnej časti novej sezóny. Áno, NHL nielenže priniesla do Európy po prvýkrát regulérne zápasy, ale rovno nimi začínala nový súťažný ročník.
Los Angeles sa na úvod stretli v rakúskom Salzburgu v prípravných zápasoch proti miestnemu tímu a švédskemu Farjestadu. Oba zápasy vyhrali. Na konci septembra sa prepísala história, keď si v Londýne v priebehu dvoch dní zmerali sily Los Angeles a Anaheim Ducks. Každý vyhral raz, zhodným výsledom 4:1.
Experiment sa NHL zjavne vyplatil. Už v roku 2008 sa do Európy prišli pozrieť New York Rangers, Ottawa Senators, Pittsburgh Penguins a Tampa Bay Lightning. Ešte pred úvodnym buly v Štokholme, respektíve v Prahe, mohli Európania sledovať šesť prípravných zápasov zámorských celkov v Nemecku, Švajčiarsku, Fínsku, vo Švédsku, a predovšetkým v Bratislave, kde proti HC Slovan nastúpila Tampa Bay. Tím z Floridy zvíťazil 3:2 po samostatných nájazdoch. Jeho ostatní kolegovia boli v príprave proti európskym klubom tiež sto percentní. Treba dodať, že „prípravný“ zápas Rangers proti Metallurgu Magnitogorsk vo Švajčiarsku bol prvým a predposledným ročníkom miniturnaja na jeden zápas pod názvom Victoria Cup, v ktorom sa stretol víťaz hokejovej ligy majstrov a tím z NHL.
Novú sezónu odštartovali v Prahe Rangers s Lightning, v Štokholme súperili Senators a Penguins. New York vyhral dvakrát, vo Švédsku si oba celky rozdelili po jednej výhre. NHL v Prahe mala obrovský náboj, o ktorom budeme písať v samostatnom článku.
Rok 2009 a ďalšie štyri tímy NHL v Európe. Chicago hralo dva zápasy s Floridou Panthers v Helsinkách - bilancia sa skončila remízou. V Štokholme zvíťazilo St. Louis Blues dvakrát proti Detroitu. Aj tomuto ročníku NHL Premiere predchádzalo šesť prípravných zápasov zúčastnených tímov z NHL proti európskym celkom vo Fínsku, Švédsku a Švajčiarsku. Posledný ročník Victoria Cupu sa odohral medzi Chicagom a ZSC Lions. Vyhral outsider, ktorý sa zaradil k fínskej Tampere. Tá zdolala v príprave Floridu. Išlo vôbec o prvé dve výhry európskych tímov nad NHL v modernej histórii.
O rok neskôr narástla NHL Premiere do gigantických rozmerov. Prišlo šesť tímov z USA a Kanady. V Prahe si po jednej výhre rozdelili v dvojzápase Boston a Phoenix Coyotes. V Helsinkách si Carolina Hurricanes poradila v dvoch zápasoch s Minnesotou Wild. V Štokholme odohrali dva vyrovnané duely Columbus Blue Jackets a San Jose Sharks. Súčasťou tohto ročníka podujatia bolo sedem prípravných zápasov v Nemecku, Severnom Írsku (o čom už bola reč vyššie), Rusku, Fínsku, Česku, Švédsku a Lotyšsku. NHL skutočne ukázala, že to s expanziou svojej hry myslí vážne. V príprave padla iba Caroliny proti ruskému SKA Petrohrad. Boston si poradil s českým Libercom 7:1. Zápasy v Petrohrade a Rige mali vlastné pomenovanie ako 2010 Compuware NHL Premiere Challenge.
Zatiaľ posledná návšteva NHL v Európe sa odohrala v roku 2011 pri poslednom ročníku NHL Premiere. Anaheim, Buffalo Sabres, Los Angeles a NY Rangers odohrali dokopy štyri zápasy. Buffalo porazilo Anaheim v Helsinkách a Los Angeles v Berlíne. Štokholm videl dva zápasy: v oboch padli Rangers proti LA a Anaheimu. Zápasom predchádzalo sedem prípravákov v Nemecku, Švajčiarsku, Fínsku, Švédsku, Česku a na Slovensku. Až na EV Zug nebol žiadny európsky výber úspešný. Rangers zodlali HC Slovan Bratislava 4:1 a HC Spartu Praha 2:0.
V marci 2017 NHL oznámila organizáciu dvojzápasu medzi Coloradom Avalanche a Ottawou Senators v Štokholme. Na porovnanie s NHL Premiere, nepôjde o otváracie zápasy sezóny, keďže sa odohrajú začiatkom novembra 2017.
NHL mimo Európy
- Štyri zápasy v roku 1976 medzi Washingtonom a Kansas City Chiefs v Japonsku (Caps vyhrali 3-1-0).
- Premiérový riadny zápas NHL, ktorý sa počítal do tabuliek sa odohral v októbri 1997, keď Anaheim a Vancouver odohrali dvojzápas v japonskom Tokiu a rozdelili si po jednej výhre.
- Do Tokya sa o rok vrátili Calgary a San Jose, opäť na riadne zápasy NHL. Prvý zápas sa skončil remízou, druhý vyhralo Calgary.
- V roku 2000 sa Japonci dočkali znovu NHL a opäť sa hralo na ostro. Tentoraz sa cestovalo do Saitamy, kde proti sebe odohrali dva zápasy Nashville a Pittsburgh. Oba tímy si pripísali po jednom víťazstve. Bolo to po štvrtý a zatiaľ poslednýkrát, čo sa NHL pozrela do krajiny vychádzajúceho Slnka.
- Rok 2006 priniesol veľkú exotiku v podobe prípravného zápasu medzi Floridou a Rangers v meste San Juan, v Portoriku. Newyorský tím vyhral 3:2.
- NHL zostala verná Európe ďalšie roky. Zvyšok sveta sa NHL dočkal až v septembri 2017. Po prvýkrát sa profiliga pozrela do Číny. Dvojzápas v rámci prípravy odohrali v mestách Peking a Šanghaj Vancouver a Los Angeles. Oba zápasy vyhral klub z Kalifornie.
NHL vs. Svet
1975/79 Super Series: CSKA Moskva a Krídla Sovietov odohrali na prelome rokov v USA a Kanade dokopy osem zápasov proti Chicagu, Bostonu, Buffalu, Montrealu, Islanders, Rangers, Philadelphii a Pittsburghu. Sovietske tímy vyhrali 3-1-0.
1977/78 Czech NHL tour and Super Series: Prelom rokov priniesol 13 zápasov v USA a Kanade medzi Kladnom, Pardubicami a Spartakom Moskva na jednej strane a na strane druhej stáli Atlanta Flames, Chicago, Clevelend Barons, Colorado Rockies, Detroit, Minnesota North Stars, Monteeal, Islanders, Rangers, Philadelphia, St. Louis, Toronto a Vancouver (bilancia NHL vs. svet bola nerozhodná 6-6-1).
1978/79 Super Series: Krídla Sovietov odohrali štyri zápasy v USA proti Minnesote North Stars, Philadelphii, Bostonu a Detroitu. Sovieti vyhrali 2-1-1.
1979 Challenge Cup: Výber hviezd NHL prehral dva z troch zápasov proti Sovietskemu zväzu. Zápasy sa hrali v Madison Square Garden v New York City.
1979/80 Super Series: Sovietske kluby Dynamo Moskva a CSKA Moskva odohrali dokopy deväť zápasov proti Buffalu, Edmontonu, Montrealu, Islanders, Rangers, Quebecu, Vancouveru, Washingtone a pôvodnému Winnipegu. Moskovské tímy vyhrali 5-3-1. Hralo sa v USA a Kanade.
1982/83 Super Series: Sovietsky zväz odohral šesť zápasov proti Edmontonu, Quebecu, Montrealu, Calgary, Minnesote a Philadelphii. Reprezentácia z Európy vyhrala sériu 4-2-0.
1985/86 Super Series: CSKA Moskva a Dynamo Moskva odohrali desať zápasov proti Bostonu Buffalu, Calgary, Edmontone, Los Angeles, Minnesote North Stars, Montrealu, Pittbusrghu, Quebecu a St. Louis. Hralo sa v USA a Kanade. Moskovské tímy opäť a raz vyhrali, tentoraz 7-2-1.
1987: Rendez-vous '87: Zápas sa hral podobne ako predošlé turnaje na miesto NHL All-Star Game. Konkrétne si sily zmerali Sovietsky zväz a výber NHL. Obaja vyhrali po jednum dueli.
1988/89 Super Series: CSKA Moskva a premiérovo Dinamo Riga odohrali 14 zápasov dokopy proti Bostonu, Buffalu, Calgary, Chicagu, Edmontonu, Hartfordu, Los Angeles, Minnesote North Stars, New Jersey, Islanders, Pittsbughu, Quebecu, St. Louis a Vancouveru. Séria sa skončila nerozhodne 6-6-2.
1989/90 Super Series: CSKA Moskva, Dynamo Moskva, Khimi Voskresensk a Krídla Sovietov odohrali neuveriteľných 21 zápasov od začiatku decembra do začiatku januára. Ich súpermi boli Boston, Buffalo, Calgary, Chicago, Detroit, Edmonton, Hartford, Los Angeles, Minnesota North Stars, Montreal, New Jersey, Islanders, Rangers, Philadelphia, Pittsburgh, Quebec, St. Louis, Toronto, Vancouver, Washington a povôdný Winnipeg. Hralo sa v Kanade a USA. Soveti vyhrali bilanciou 11-9-1.
1990-91 Super Series: Sovietsky zväz absolvoval prostredníctvom svojich klubov posledné severoamerické turné, ktoré pozostávalo z 21 zápasov medzi ich výberom v podobe CSKA Moskva, Dynamo Moskva a Khimi Voskresensk proti každému vtedajšiemu tímu NHL: Bostonu, Buffalu, Calgary, Chicagu, Detroitu, Edmontonu, Hartfordu, Los Angeles, Minnesote North Stars, Montrealu, New Jersey, Islanders, Rangers, Philadelphii, Pittsburghu, Quebecu, St. Louis, Torontu, Vancouveru, Washingtonu a pôvodnému Winipegu. Zápasy sa opäť hrali v USA a Kanade. Sovietske tímy znovu vyhrali sériu 12-6-3.
David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
01/11/2017 - 16:00